  • RCS1005F1R24CS
RCS1005F1R24CS
advertisement
Manufacturer No:
RCS1005F1R24CS
HK JDW NO:
703-RCS1005F1R24CS
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
RCS Series, Thick Film, 1.24Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCS1005F1R24CS
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    1.24Ohms
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
    0402
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C