  • RCR1010NP-820M
RCR1010NP-820M
advertisement
Manufacturer No:
RCR1010NP-820M
HK JDW NO:
738-RCR1010NP-820M
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RCR1010NP-820M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCR1010NP-820M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCR1010
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.8A
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Spacing
    6.4mm
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    82μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Max DC Current
    1.8A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    1.7A
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm