  • RCL12251R20JNEG
RCL12251R20JNEG
advertisement
Manufacturer No:
RCL12251R20JNEG
HK JDW NO:
873-RCL12251R20JNEG
Package:
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet:
RCL12251R20JNEG
Description:
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 1.2Ohm, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3624
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RCL12251R20JNEG
  • Package / Case
    Wide 2512 (6432 Metric), 1225
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RCL
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Voltage - Rated
    200V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, Blister, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3263
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm