  • RC6432J3R3CS
RC6432J3R3CS
advertisement
Manufacturer No:
RC6432J3R3CS
HK JDW NO:
703-RC6432J3R3CS
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RC6432J3R3CS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.3Ohm, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC6432J3R3CS
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    RC
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    3.3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm