  • RC55Y-2K43BI
RC55Y-2K43BI
advertisement
Manufacturer No:
RC55Y-2K43BI
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
HK JDW NO:
850-RC55Y-2K43BI
Datasheet:
RC55Y-2K43BI
Description:
FIXED RESISTOR, 2.43kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 53
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC55Y-2K43BI
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    RC
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.283L 2.50mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    2.43kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - hot dipped
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Length
    30mm
  • Diameter
    2.5mm