  • RC14KT5K60
RC14KT5K60
advertisement
Manufacturer No:
RC14KT5K60
HK JDW NO:
762-RC14KT5K60
Package:
Axial
Datasheet:
RC14KT5K60
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC14KT5K60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    RC
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    5.6kOhm
  • Composition
    Carbon Composition
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Packing Method
    TR, 13.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Diameter
    2.4mm