  • RC14KB10R0
RC14KB10R0
advertisement
Manufacturer No:
RC14KB10R0
HK JDW NO:
762-RC14KB10R0
Datasheet:
RC14KB10R0
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,
Step5Bar-code shipping tag
RC14KB10R0
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Resistance
    10Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    30mm
  • Diameter
    2.4mm