  • RC12JT390R
RC12JT390R
advertisement
Manufacturer No:
RC12JT390R
HK JDW NO:
762-RC12JT390R
Package:
Axial
Datasheet:
RC12JT390R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC12JT390R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    RC
  • Size / Dimension
    0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    390Ohm
  • Composition
    Carbon Composition
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR, 13.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Diameter
    3.6mm