  • RC12JB120K
RC12JB120K
advertisement
Manufacturer No:
RC12JB120K
HK JDW NO:
762-RC12JB120K
Package:
Axial
Datasheet:
RC12JB120K
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 120kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,
Step5Bar-code shipping tag
RC12JB120K
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    1334 ppm/°C
  • Resistance
    120kOhm
  • Composition
    Carbon Composition
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Diameter
    3.6mm