  • RC1218FK-0724RL
RC1218FK-0724RL
advertisement
Manufacturer No:
RC1218FK-0724RL
HK JDW NO:
898-RC1218FK-0724RL
Datasheet:
RC1218FK-0724RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 24Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC1218FK-0724RL
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    24Ohm
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    4.6mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm