  • RC0805DR-0724R9L
RC0805DR-0724R9L
advertisement
Manufacturer No:
RC0805DR-0724R9L
HK JDW NO:
898-RC0805DR-0724R9L
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RC0805DR-0724R9L
Description:
RC Series, Thick Film, 24.9Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC0805DR-0724R9L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    24.9Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C