  • RC0603JR-136K2L
RC0603JR-136K2L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603JR-136K2L
HK JDW NO:
898-RC0603JR-136K2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 6.2kOhm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
RC0603JR-136K2L
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    6.2kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 13 Inch
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm