  • RC0603JR-07130RL
RC0603JR-07130RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0603JR-07130RL
HK JDW NO:
898-RC0603JR-07130RL
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RC0603JR-07130RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 130Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4041
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
APPLICATIONS
All general purpose application
FEATURES
Halogen Free Epoxy
RoHS compliant
Products with lead free terminations meet RoHS requirements
Pb-glass contained in electrodes, resistors element and glass are exempted by RoHS
Reducing environmentally hazardous wastes
High component and equipment reliability
Saving of PCB space
None forbidden-materials used in products/production
MSL class: MSL 1
Step5Bar-code shipping tag
RC0603JR-07130RL
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Voltage - Rated
    50V
  • Radiation Hardening
    No
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Height
    558.8μm
  • Resistance
    130Ohm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Power Rating
    100mW
    YES
  • Max Power Dissipation
    100mW
    Thick Film
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Military Standard
    Not
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W