  • RC0603FR-135K1
RC0603FR-135K1
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-135K1
HK JDW NO:
898-RC0603FR-135K1
Package:
0603
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 5.1kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-135K1
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    5.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1.6mm