  • RC0603DR-07549RL
RC0603DR-07549RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0603DR-07549RL
HK JDW NO:
898-RC0603DR-07549RL
Datasheet:
RC0603DR-07549RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 549Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC0603DR-07549RL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    549Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm