  • RC0402FR-07549K
RC0402FR-07549K
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-07549K
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC0402FR-07549K
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 549kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-07549K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0625W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    0402
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    549kOhm