  • RC0402FR-0712K1L
RC0402FR-0712K1L
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-0712K1L
HK JDW NO:
898-RC0402FR-0712K1L
Datasheet:
RC0402FR-0712K1L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 12.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 209827
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-0712K1L
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    12.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Depth
    500μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm