  • RB551VM-30TE-17
RB551VM-30TE-17
advertisement
Manufacturer No:
RB551VM-30TE-17
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB551VM-30TE-17
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
RB551VM-30TE-17
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB551VM-30TE-17
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    470mV @ 500mA
  • Forward Current
    500mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    20V
  • Forward Voltage
    470mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    2A