  • RAC10-3.3SA-E
RAC10-3.3SA-E
advertisement
Manufacturer No:
RAC10-3.3SA-E
HK JDW NO:
655-RAC10-3.3SA-E
Package:
6-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
RAC10-3.3SA-E
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W
Step5Bar-code shipping tag
RAC10-3.3SA-E
  • Package / Case
    6-DIP Module, 5 Leads
  • Weight
    0.22lb 99.79g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWERLINE RAC10-A (10W)
  • Size / Dimension
    2.52Lx1.77W x 0.87 H 64.0mmx45.0mmx22.0mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Efficiency
    65%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    3A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    1.5A
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Height
    21.5mm
  • Length
    64mm
  • Width
    45mm