  • RAC03-15SC
RAC03-15SC
advertisement
Manufacturer No:
RAC03-15SC
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC03-15SC
Package:
16-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
RAC03-15SC
Description:
AC/DC Power Modules CONV AC/DC 3W 80-264VIN 15VOUT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC03-15SC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP Module, 5 Leads
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    0.066lb 29.94g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC03-C (3W)
  • Size / Dimension
    1.49Lx0.94W x 0.64 H 37.8mmx23.9mmx16.2mm
  • Feature
    OTP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    23.9mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, EN, UL
  • Efficiency
    76%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    200mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    200mA
  • Output Power
    3W
  • Max Output Voltage
    15V
  • Protections
    CURRENT; OVER LOAD
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Current - Output 1
    200mA
  • Total Power Output-Max
    3W
  • Line Regulation
    ±3%
  • Load Regulation
    ±6%
  • Height
    16.4mm
  • Length
    37.8mm