  • R88M-K7K515C-BS2
R88M-K7K515C-BS2
advertisement
Manufacturer No:
R88M-K7K515C-BS2
HK JDW NO:
607-R88M-K7K515C-BS2
Description:
AC, DC & Servo Motors 7.5kW,480V,1500rpm ABS BRK G5
Step5Bar-code shipping tag
R88M-K7K515C-BS2
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Weight
    89lbs 40.4kg
  • Mounting Hole Spacing
    7.874 (200.00mm)
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Size / Dimension
    Square - 6.929 x 6.929 176.00mmx176.00mm
  • Feature
    Brake, Key
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Rated
    480VAC
  • Power Rating
    7.5kW
  • RPM
    1500 RPM
  • Power - Rated
    7.5kW
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    6769 / 47800
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
    16852 / 119000
  • Diameter - Shaft
    1.654 (42.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    5.236 133.00mm