  • R88M-K40030H-S2
R88M-K40030H-S2
advertisement
Manufacturer No:
R88M-K40030H-S2
HK JDW NO:
607-R88M-K40030H-S2
Description:
SERVOMOTOR 3000 RPM 230VAC
Step5Bar-code shipping tag
R88M-K40030H-S2
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Weight
    2.6lbs 1.2kg
  • Mounting Hole Spacing
    2.756 (70.00mm)
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    Square - 2.362 x 2.362 60.00mmx60.00mm
  • Feature
    Key
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Max Power Dissipation
    400W
  • RPM
    3000 RPM
  • Encoder Type
    Incremental
  • Power - Rated
    400W
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    184.1 / 1300
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
  • Diameter - Shaft
    0.433 (11.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    1.181 30.00mm