  • R88M-K1K530T-B
R88M-K1K530T-B
advertisement
Manufacturer No:
R88M-K1K530T-B
HK JDW NO:
607-R88M-K1K530T-B
Step5Bar-code shipping tag
R88M-K1K530T-B
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Weight
    12lbs 5.4kg
  • Mounting Hole Spacing
    4.528 (115.00mm)
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Series
    Accurax G5
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    Square - 3.937 x 3.937 100.00mmx100.00mm
  • Feature
    Brake
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    1.5kW
  • RPM
    3000 RPM
  • Power - Rated
    1.5kW
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    675.5 / 4770
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
  • Diameter - Shaft
    0.748 (19.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    2.165 55.00mm