  • R88M-K11K015C-S2
R88M-K11K015C-S2
advertisement
Manufacturer No:
R88M-K11K015C-S2
HK JDW NO:
607-R88M-K11K015C-S2
Package:
Datasheet:
Description:
AC, DC & Servo Motors 11kW,480V,1500rpm ABS G5 Mtr
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R88M-K11K015C-S2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Weight
    116lbs 52.6kg
  • Mounting Hole Spacing
    9.252 (235.00mm)
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Series
    Accurax G5
  • Size / Dimension
    Square - 8.661 x 8.661 220.00mmx220.00mm
  • Feature
    Key
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Type
    AC Motor
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Rated
    480VAC
  • Power Rating
    11kW
  • Termination Style
    Connector
  • Function
    Servomotor
  • Approval Agency
    CE, CSA, cULus, TUV, UL
  • RPM
    1500 RPM
  • Encoder Type
    Absolute
  • Power - Rated
    11kW
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    9913 / 70000
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
    24782 / 175000
  • Diameter - Shaft
    2.165 (55.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    4.567 116.00mm