  • R82EC2100DQ50K
R82EC2100DQ50K
advertisement
Manufacturer No:
R82EC2100DQ50K
HK JDW NO:
417-R82EC2100DQ50K
Datasheet:
R82EC2100DQ50K
Purchasing and Inquiry
R82EC2100DQ50K Overview
The device has insulation resistance of 30Ohm.The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
R82EC2100DQ50K Features
30Ohm insulation resistance
R82EC2100DQ50K Applications
There are a lot of KEMET R82EC2100DQ50K applications of film capacitors.
  • Industrial and automotive inverters
  • Switch-mode power supplies
  • Bypassing
  • RFI for automotive
  • Snubbering
  • IGBT
  • Global positioning systems
  • Test and measuring equipment
  • Satellite TV
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
R82EC2100DQ50K
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    R82
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Insulation Resistance
    30Ohm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2810
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    80 %
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.2mm