  • R7FS7G27H3A01CFB#AA0
R7FS7G27H3A01CFB#AA0
advertisement
Manufacturer No:
R7FS7G27H3A01CFB#AA0
HK JDW NO:
668-R7FS7G27H3A01CFB#AA0
Package:
144-LQFP
Description:
4MB 4M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Renesas Synergy™ S7 Series 144 Pin 240MHz 3.3V 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 711
Step5Bar-code shipping tag
R7FS7G27H3A01CFB#AA0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    104
  • Speed
    24 MHz
  • RAM Size
    640K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    4MB 4M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 19x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • Address Bus Width
    24
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    64K x 8
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Renesas Synergy™ S7
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    240MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    144
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V