  • R76QF04704000J
R76QF04704000J
advertisement
Manufacturer No:
R76QF04704000J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R76QF04704000J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
R76 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 10874
Step5Bar-code shipping tag
R76QF04704000J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R76
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.064Ohm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm