  • R60PR3470AA40J
R60PR3470AA40J
advertisement
Manufacturer No:
R60PR3470AA40J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R60PR3470AA40J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470nF Film Capacitor 5% Radial Radial 630V-DC 220V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
R60PR3470AA40J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    5%
  • Termination
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    630V
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    9mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Height
    17mm
  • Length
    32mm
  • Width
    9mm