  • R5S72690W266BG#U0
R5S72690W266BG#U0
advertisement
Manufacturer No:
R5S72690W266BG#U0
HK JDW NO:
668-R5S72690W266BG#U0
Package:
272-BGA
Datasheet:
Description:
ROMless SH2A-FPU 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7260 Series 272 Pin 266MHz 3.3V 272-BGA
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
R5S72690W266BG#U0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    272-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    272
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    SuperH® SH7260
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    272
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    266MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.253.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    149
  • Speed
    266.67 MHz
  • RAM Size
    2.5M x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    SH2A-FPU
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Address Bus Width
    26
  • CPU Family
    SH-2A
  • Number of UART Channels
    8
  • Length
    17mm