  • R5F61665D50LGV
R5F61665D50LGV
advertisement
Manufacturer No:
R5F61665D50LGV
HK JDW NO:
668-R5F61665D50LGV
Package:
145-TFLGA
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH H8SX 32-Bit Microcontroller H8® H8SX/1600 Series R5F61665 145 Pin 50MHz 3.3V 145-TFLGA
Quantity:
In Stock : 11297
Step5Bar-code shipping tag
R5F61665D50LGV
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    145-TFLGA
  • Number of Pins
    145
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    H8® H8SX/1600
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    145
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    R5F61665
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SCI, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    92
  • RAM Size
    40K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    H8SX
  • Peripherals
    DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
  • Supply Current-Max
    85mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    21
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    524288
  • Length
    9mm