  • R5F562N7BDFB#V0
R5F562N7BDFB#V0
advertisement
Manufacturer No:
R5F562N7BDFB#V0
HK JDW NO:
668-R5F562N7BDFB#V0
Package:
144-LQFP
Datasheet:
R5F562N7BDFB#V0
Description:
384KB 384K x 8 FLASH RX 32-Bit Microcontroller RX600 Series R5F562 144 Pin 100MHz 3V 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 6621
Step5Bar-code shipping tag
R5F562N7BDFB#V0
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    RX600
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Additional Feature
    A/D CONVERTERS CAN ALSO CONFIGURED AS 4-CH 10-BIT (2)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    R5F562
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, USB
  • Memory Size
    384kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    103
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    RX
  • Peripherals
    DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    384KB 384K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, USB
  • Supply Current-Max
    100mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10/12b; D/A 2x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    393216
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Width
    20mm