  • R46KN333000N0K
R46KN333000N0K
advertisement
Manufacturer No:
R46KN333000N0K
HK JDW NO:
417-R46KN333000N0K
Datasheet:
R46KN333000N0K
Purchasing and Inquiry
R46KN333000N0K Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Temperatures of -40°C~110°C allow the device to operate.
R46KN333000N0K Features
R46KN333000N0K Applications
There are a lot of KEMET R46KN333000N0K applications of film capacitors.
  • Filters
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Snubbering
  • Satellite TV
  • Lighting
  • Coupling, decoupling
  • Audio/video equipment
  • Bypassing
  • Matching networks
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
R46KN333000N0K
    Select All
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    R46
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.236W 26.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 275
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    560V
  • Depth
    6mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    275V
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.594 15.10mm
  • Length
    26.5mm