  • R46KF310000M1K
R46KF310000M1K
advertisement
Manufacturer No:
R46KF310000M1K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R46KF310000M1K
Package:
Radial
Datasheet:
R46KF310000M1K
Description:
R46 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 560V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 797
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R46KF310000M1K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    R46
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    560V
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.476 12.10mm