  • R4000F-TP
R4000F-TP
advertisement
Manufacturer No:
R4000F-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-R4000F-TP
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
R4000F-TP
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 6.5V @ 40V -65°C~150°C 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
R4000F-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    6.5V @ 40V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    4000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    500ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    4000V