  • QXP2J474KRP7FX
QXP2J474KRP7FX
advertisement
Manufacturer No:
QXP2J474KRP7FX
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXP2J474KRP7FX
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXP 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXP2J474KRP7FX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXP
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.437W 31.50mmx11.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height Seated (Max)
    1.000 25.40mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    11.1mm