  • QXP2E155JRPT
QXP2E155JRPT
advertisement
Manufacturer No:
QXP2E155JRPT
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXP2E155JRPT
Package:
Radial
Datasheet:
QXP2E155JRPT
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QXP2E155JRPT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    QXP
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.465W 26.50mmx11.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    20.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.835 21.20mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    11.8mm