  • QXL2E473KTP7FJ
QXL2E473KTP7FJ
advertisement
Manufacturer No:
QXL2E473KTP7FJ
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXL2E473KTP7FJ
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXL 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXL2E473KTP7FJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXL
  • Size / Dimension
    0.531Lx0.252W 13.50mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    5325
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.736 18.70mm
  • Length
    13.5mm
  • Width
    6.4mm