  • QXK2J104KTP7ZHFP
QXK2J104KTP7ZHFP
advertisement
Manufacturer No:
QXK2J104KTP7ZHFP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXK2J104KTP7ZHFP
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXK-ZH 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-AC Polyester, Metallized
Quantity:
In Stock : 299
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
QXK2J104KTP7ZHFP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXK-ZH
  • Size / Dimension
    0.807Lx0.307W 20.50mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Terminal Pitch
    17.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Size Code
    8131
  • Height Seated (Max)
    0.772 19.60mm
  • Length
    20.5mm
  • Width
    7.8mm