  • QTH-020-01-F-D-DP-A
QTH-020-01-F-D-DP-A
advertisement
Manufacturer No:
QTH-020-01-F-D-DP-A
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTH-020-01-F-D-DP-A
Purchasing and Inquiry
QTH-020-01-F-D-DP-A Overview
QTH-020-01-F-D-DP-A Features
Q Strip? QTH series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
Additional Feature: ELP, POLARIZED
QTH-020-01-F-D-DP-A Applications
There are a lot of Samtec Inc. QTH-020-01-F-D-DP-A Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Instrumentation
  • Datacom
  • Data Technology
  • Transportation
  • Medical technology
  • Industrial Automation
  • Communication
  • Measuring & Control Technology
  • Military Technology
Step5Bar-code shipping tag
QTH-020-01-F-D-DP-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    ELP, POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.11mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Length
    20mm
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.160 4.06mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Board Mounting Option
    PEG
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Q Strip® QTH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Differential Pair Array, Male
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C