  • QTE-040-04-F-D-A
QTE-040-04-F-D-A
advertisement
Manufacturer No:
QTE-040-04-F-D-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-QTE-040-04-F-D-A
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
Quantity:
In Stock : 47
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
QTE-040-04-F-D-A
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane)
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    Male
  • Additional Feature
    E.L.P., POLARIZED
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Depth
    6.73mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Length
    40mm
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Height Above Board
    0.600 15.24mm
  • Stack Height (Mating)
    16mm