  • QTE-040-03-L-D-A-K
QTE-040-03-L-D-A-K
advertisement
Manufacturer No:
QTE-040-03-L-D-A-K
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-QTE-040-03-L-D-A-K
Package:
Datasheet:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
Quantity:
In Stock : 7
Step5Bar-code shipping tag
QTE-040-03-L-D-A-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Q Strip® QTE
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.97mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Black
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Length
    40mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Height Above Board
    0.404 10.27mm
  • Stack Height (Mating)
    11mm