  • Q2-Z-1/16-01-SS1000FT
Q2-Z-1/16-01-SS1000FT
advertisement
Manufacturer No:
Q2-Z-1/16-01-SS1000FT
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-Q2-Z-1/16-01-SS1000FT
Package:
Description:
HEATSHRINK 1/16" X 1000' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q2-Z-1/16-01-SS1000FT
  • Series
    Q2-Z
  • Feature
    Flame Retardant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    70°C
  • Diameter
    1.57mm
  • Length
    1000.0' 304.8m
  • Diameter - Inside
    1.5875 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.014 0.36mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Wall
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C