  • PZU4.7B1A,115
PZU4.7B1A,115
advertisement
Manufacturer No:
PZU4.7B1A,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PZU4.7B1A,115
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
PZU4.7B1A,115
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PZU4.7B1A,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    PZU4V7
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.515V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%