  • PXM7010/10S/CR/0709/SN
PXM7010/10S/CR/0709/SN
advertisement
Manufacturer No:
PXM7010/10S/CR/0709/SN
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-PXM7010/10S/CR/0709/SN
Package:
0709
Step5Bar-code shipping tag
PXM7010/10S/CR/0709/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Cable
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Package / Case
    0709
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Zinc Alloy
  • Body Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -40°C~120°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Buccaneer® 7000
  • Published
  • Feature
    Backshell, Coupling Nut
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    10 (Power)
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Contact Type
    Crimp and Solder Cup
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
  • Current Rating
    10A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Number of Contacts
    10
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Silver
  • Note
    Contacts Not Included
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG