  • PWR221T-30-5R00J
PWR221T-30-5R00J
advertisement
Manufacturer No:
PWR221T-30-5R00J
HK JDW NO:
103-PWR221T-30-5R00J
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
PWR221T-30-5R00J
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 5Ohm, Thick Film,
Quantity:
In Stock : 2880
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
PWR221T-30-5R00J
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C
  • Published
    2010
  • Series
    PWR221T-30
  • Size / Dimension
    0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5Ohm
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    30W
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Base Part Number
    PWR221T
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Diameter
    720 μm
  • Threshold Voltage
    12.2V
  • Height
    19.304mm
  • Height Seated (Max)
    0.760 19.30mm