  • PWR1913W4R70J
PWR1913W4R70J
advertisement
Manufacturer No:
PWR1913W4R70J
HK JDW NO:
103-PWR1913W4R70J
Datasheet:
PWR1913W4R70J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR1913 Series, Wirewound, 4.7Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR1913W4R70J
  • Package / Case
    1913 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tube
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    4.7Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    BULK
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Epoxy Resin
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    33V
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm