  • PWR163S-25-5R60F
PWR163S-25-5R60F
advertisement
Manufacturer No:
PWR163S-25-5R60F
HK JDW NO:
103-PWR163S-25-5R60F
Datasheet:
PWR163S-25-5R60F
Description:
PWR163 Series, Thick Film, 5.6Ohms, 25W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 12224
Step5Bar-code shipping tag
PWR163S-25-5R60F
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Supplier Device Package
    DPAK
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.320Lx0.324W 8.13mmx8.22mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    25W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Depth
    7.24mm
  • Height
    2.794mm
  • Height Seated (Max)
    0.125 3.17mm
  • Length
    8.128mm
  • Width
    8.2296mm