  • PVH-16V820MG70E-R2
PVH-16V820MG70E-R2
advertisement
Manufacturer No:
PVH-16V820MG70E-R2
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-PVH-16V820MG70E-R2
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
PVH-16V820MG70E-R2 Overview
Systems need 2.7A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PVH-16V820MG70E-R2 Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PVH-16V820MG70E-R2 Applications
There are a lot of Elna America PVH-16V820MG70E-R2 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
PVH-16V820MG70E-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.331Lx0.331W 8.40mmx8.40mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    PVH
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm