  • PVC10247
PVC10247
advertisement
Manufacturer No:
PVC10247
HK JDW NO:
192-PVC10247
Package:
Radial
Datasheet:
PVC10247
Description:
PVC 4700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 200V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PVC10247
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PVC10247 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PVC
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.402Diax0.902L 10.20mmx22.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    17.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    9040
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Height
    14.95mm
  • Length
    22.9mm
  • Width
    10.2mm