  • PTZTE254.3B
PTZTE254.3B
advertisement
Manufacturer No:
PTZTE254.3B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-PTZTE254.3B
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
PTZTE254.3B
Purchasing and Inquiry
PTZTE254.3B Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 20μA @ 1V.Voltage (Tol) is limited to 5.49%.During reverse leakage, the maximum current reaches 20μA.Wdiodeh a zener current of 40mA, diode is highly flexible in terms of design.
PTZTE254.3B Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 20μA
the zener current of 40mA
PTZTE254.3B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor PTZTE254.3B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
PTZTE254.3B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH SURGE WITHSTAND LEVEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    4.3V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    PTZ4V3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1V
  • Power Dissipation
    1W
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.49%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    40mA